The Sydney Morning Herald from Sydney, New South Wales, Australia on January 28, 1990 · Page 84
Get access to this page with a Free Trial

A Publisher Extra Newspaper

The Sydney Morning Herald from Sydney, New South Wales, Australia · Page 84

Publication:
Location:
Sydney, New South Wales, Australia
Issue Date:
Sunday, January 28, 1990
Page:
Page 84
Start Free Trial
Cancel

JOTth COIVIIVION WEALTH GAMES ATHLETICS MENS 100 METRES World Record: 92s Games Record: 1 007s Heat 2: 1 Raymond Stewart (Jam) 1 0 43s. 2 Shane NaylorCAUST) 10 56. 3 David Clark (Scot) 10 60. 4 Clinton Bufuku (Zambia) 1068. 5 Mark Woods (NZ) 10 77. 6 Linde) Hodge (Virgin Is) 10 87. 7 Wing Kwong Leung (HK) 1 1 .00. 8 Alan Rua (Cook is) 11.83. Round 2 Heat 1: 1 Davidson Ezinwa (Nig) 10 16s. 2 Bruny Sunn (Can) 10 22. 3 Marcus Adam (Eng) 10 22. 4 Tim Jackson (AUST) 10 22. S Jamie Henderson (Scot) 10 41. 6 Joseph Gikonvo (Ken) 10 46. 7 Bertram Haynes (St Kitts) 10 87. 8 John Hou (PNG) 11 12. Heat 2: 1 Abdullaht Tetengi (Nig) 10 39s. 2 Raymond Stewart (Jam) 10 42. 3 Fabian Muvaba (Zim) 10 52. 4 David Clark (Scot) 10 65. 5 Shane Navtor (AUST) 10 68. 6 Edward Bitoga (Ugan) 10 69. 7 Peter Ogihrie (Can) 10 69. 8 Murray Gutry NZ) 10 92. 9 Wing Kwong Leung (HK) 1 0 97. Heat 3: 1 Kennedy Ondiek (Ken) 10 30s. 2 John Regis (Eng) 10 32. 3 Osmond Ezinwa (Niger) 10 43. 4 Elliot Bunney (Scot) 10 53. 5 Moses Musonge (Ugan) 10 55. 6 Everton Anderson (Can) 10 66. 7 Scott Bowden (NZ) 10 70. 8 Kareem Streete-Thomoson (Cay Is) 10 89. 9 Undel Hodge (Brit Virls) 1097. Heal 4: 1 Unford Christie (Eng) 10 19s. 2 Neil Desihra CTrin) 10 41. 3 John Mair 0am) 10 S2. 4 Augustine Nketsu (Ghan) 10 65. 5 Mark Woods (NZ) 10 71. 6 Clinton Bufuku (Zamb) 10 73. 7 Viannakis Zisirmdes (Cyd) 10 75. 8 Isikel Wartovo (PNG) 1090. MEMS 400 METRES WotW Record: 43 29s SOIS I 1 Heat 1: 1 Simeon Kipkemboi (Ken) 46 70s. 2 Trevor Graham (Jam) 47 11. 3 Mark Garner (AUST) 47 23. 4 Craig Purdv (NZ) 47 67. 5 Steven OBnen (Can) 47 85. 6 Milzer Hossain (Bang) 48 24. 7 Saddaaat Muhammad (Pak) 49 08. 8 Ancel Nalau(Van)5332. Heat 2: 1 Samson Kitur (Ken) 46 12s. 2 Devon Morns (Jam) 46 73. 3 PNIid Brown (Eng) 48 24. 4 TakaJe Tuna (PNG) 48 45. 5 Grant Gilbert (NZ) 48 47. 6 David Teece (Is of Man) 48 99. 7 Baotiste Firiam (Van) 10341. Heat 3: 1 Howard Burnett (lam) 47 12s. 2 Camera Ntereke (Bots) 47 27. 3 Todd Bennett (Eng) 47 28. 4 Troy Douglas (Berm) 48 80. 5 Fiaz Muhammad (Pak) 49 19. 6 Darren Dale (NZ) 50 27. 7 Ahnn Darnel (Trin) DNF. Heat 4: 1 Stephen Mwanzia (Ken) 46 Sis. 2 Wayne McDonald (Eng) 46 87. 3 Robert Stone (AUST) 47 13. 4 Patrick Delice (Tnn) 47 37. 5 Michael McLean (Can) 47 49. 6 John Coville (Ugan) 47 64. 7 John Hou (PNG) SO 32. 8 Patrick Mchrwiri (Mala) 50 86 Heat 5: 1 Darren Clark (AUST) 46 64s. 2 Felix Sandy (S Leon) 47 89. 3 Joseph Adem (Seyc) 48 08. 4 Siebert Straughan (Barb) 48 11. 5 Anton Skemtt (Can) 48 20. 6 Duane Johnson (Guv) 48 Heat 1: 1 Samson Kitur (Ken) 45 79s. 2 Robert tone (AUST) 46 23. 3 Howard Burnett (Jam) 46 3. 4 FetS Sandy (S Leon) 46 89. 5 Craig Purdv (NZ) 47 87. 6 Takale Tuna (PNG) 47 99. 7 Duane Johnson (Guy) 4804.8 Patrick Mcftwin (Mai) 51 Heat 2: 1 Darren Clark (AUST) 46 68s. 2 Wayne McDonald (Eng) 46 82. 3 Michael McLean (Can) 47 34. 4 Troy Douglas (Berm) 47 41. 5 Camera Ntereke (Bots) 47 58. 6 Darren Dale (NZ) 47 98. 7 Joseph Adem (SeyO 48 51. 8 Miber Hossain (Bang) 48 60. 9 Eugene Matthews (Tnn) DSQ Heat 3: 1 Devon Moms Gam) 46 24s. 2 Simeon Kiokemboi (Ken) 46 44. 3 Todd Bennett (Eng) 46 59. 4 Patrick Detke (Trin) 46 67. 5 Anton Skemtt (Can) 46 74. 6 Siebert Straughan (Barb) 47 78. 7 Saddaoat Muhammad (Pak) 49 00. 8 David Teece (Is of Man) 49 43. Heat 4: 1 Stephen Mwanzia (Ken) 46 93s 2 Ptilio Brown (Eng) 47 09. 3 Grant Gilbert (NZ) 47 1 1 . 4 Trevor Graham (Jam) 47 19. 5 Mark Garner (AUST) 47 24. 6 John Coville (Ugan) 48 07. 7 Steven O'Brien (Can) 48 71. 8 Fiaz Muhammad (Pak) 48 75. 9 John Hou (PNG) 52 24 MENS 10X000 METRES World Record: 27mm 08 23s Caw n Record: 27min 46 4Qs Final: 1 Eamonn Martin (Eng) 28mm 08 57s. 2 Moses Tanui (Ken) 28 1 V 56. 3 Paul Williams (Can) 28 12 71. 4 Gary Staines (Eng) 28 13 62. 5 Joseph Kibor (Ken) 28 27 56. 6 Peter Brett (AUST) 28 37 16. 7 Kerry Rodger (NZ) 28 46 S5. 8 Paul McOov (Can) 29 02 21. 9 Carey Nelson (Can) 29 02 29. 10 Zacnana Ditetso (Bots) 29 25 31. 11 Samuel Bitok (Ken) 29 25 46. 12 Isaac . SwneUne (Swaz) 29 28 59. 13 Timothy Hutchmgs (Eng) 29 34 12. 14 Malcolm Norwood (AUST) 30 06 70. 15 Mark Furtan (NZ) 30 39 90. 16 John Mwathrwa (Mala) 30 52 26. 17 Clive Hamilton (Jam) 31 13 91. 18 Monen Lebesa (Les) 31 45 94. 19 Deride Adamson (Jam) 31 59 11. 20 Aaron Duonai (PNG) 32 33 25. 2 1 William Goss (Falk Is) 3951 71.22 Peter Biggs (Falk Is) 40 26 14. 23 Try Qknhovi CZimb) DNF. MENS 110 METRES HURDLES World Record: 12 92 s Record: 1337 Heat 1: 1 Colin Jackson (Wal) 13 11s (Comm Games Record). 2 David Nelson (Eng) 13 71. 3 Akwasi Abrefa (Ghan) 14 23. 4 Grant McNeil (NZ) 1424. Paul Lloyd (NZ) DNF Heat 2: 1 Hugh Teape (Eng) 13 64s. 2 Anthony arrett (Eng) 13 65. 3 N;gel Walker (Wal) 1 3 87. 4 (vie Vander-Kuyo (AUST) 14 15. 5 Tim Sooer (NZ) 14 18. MENS HAMMER World Record: 86 74m Games Record: 75 08m Fmafa 1 Sean Carlin (AUST) 75 66m (Comm Games Record). 2 David Smith (Eng) 73 52. 3 Angus Coooer(NZ)71 26. 4 Pralhp Soivev (AUST) 70 74. 5 Philip Jensen (NZ) 68 96. 6 Paul Head (Eng) 68 14. 7 Peter Baxevants (AUST) 68 06 8 Shane Peacock (Eng) 66 74. 9 Ian Maoiethorpe (Can) 60 62. 10 Stephen Whyte (Scot) 60 48. 11 Darren McFee (Can) S7 76 WOMENS 100 METRES World Record: 1049s Games Record: 11 00s Round 1 Heat 1: 1 Merlene Ottev Uam) 1 1 07s 2 Simmone acobs (Eng) 1 1 45. 3 Briar Toop (NZ) 11 51.4 smie Lawrence (Can) 11 97. s Elizabeth Onyambu (Ken) 12 29. 6 Kena CNkontwe (Zamb) 1 2 39. 7 Erin Tierney (Cook is) 1 2 67 Heat 2: 1 Kerry Johnson (AUST) 1 1 25s 2 Pauline Davis (Bah) 1 1 44. 3 Stephanie Douglas (Eng) 1 1 46. 4 Sallyanne Short (Wdlj 11 47. 5 Micnelle Seymour (NZ) 1 1 69. 6 Oliver Ach (Ugan) 1 1 76 7 Nadine Halliday (Can) 1 1 77. 8 Michelle Freeman 0am) 1 1 93 Heat 3: 1 Paula Dunn (Eng) 11 76s. 2 Helen Pirovano (NZ) 11 78. 3 Carmen Smart (Wal) 1 1 91.4 Frasnce Gareau (Can) 12 03 5 Jams Neilson (Scot) 12 11.6 Judith Robinson (N Ire) 1224.7 Ka YiNfl(HK)1245 WOMENS 400 METRES World Record: 47 60s sKecord:l ozs Heat 1: 1 Fatimat Jusuf (Nig) 51 69. 2 Linda Keough (Eng) 52 76. 3 Angela Piggtord (Eng) 53 72. 4 Cheryl Allen (Can) 54 74 5 Susan Andrews (AUST) 54 77. 6 Joseohine Singarayar (Malay) 55 85. 7 Jill Cock ram (NZ) 56 39 Heat 2: 1 Chanty Ooara (Nig) 51 12 2 Jennifer Stoute (Eng) 52 39. 3 Mercy Addv (Ghan) 52 77. 4 Maree Holland (AUST) 53 28 5 Gail Hams (Can) S3 88.6 Andrea Wade (NZ) DNF HEPTATHLON: 100 METRES HURDLES WorURecord:1221s Games Record: 13 07s Heat 1: 1 lane Flemming (AUST) 13 21. 2 Judy Simpson (Eng) 13 39. 3 Sharon Jaklofsky-Smith (AUST) 13 54. 4 Kim Hagger (Eng) 13 61. 5 -Jpcehrn Millar-Cubit (AUST) 13 97. 6 Donna Smeilte (Can) 14 02. 7 Joanne Mullmer (Eng) 14 Heat 2: 1 Cassandra Kelly (NZ) 1 3 99. 2 Catherine Bend (Can) 14.33. 3 Joanne Henry (NZ) 1453. 4 Shona Urquhart (Scot) 14 94. 5 Lyn Osmers (NZ) 15 37. 6 lammo Launa (PNG) 15.45. 7 Mane Allysamba (Maur) 1589. HEPTATHLON: 200 METRES World Record: 21 34s Games Record: 22 SOs Heat 1: 1 Jane Flemming (AUST) 23 62s. 2 Jocelyn Millar-Cubit (AUST) 24 52. 3 Sharon Jaklofsky-Smith (AUST) 24 58. 4 Joanne Mullmer (Eng) 24 8S. 5 Joanne Henry (NZ) 25 10. 6 Donna Smellie (Can) 25 23. 7 Judy Simpson (Eng) 25 29. 8 Kim Hagger (Eng) DNS. Heat 2: 1 Catherine Bond (Can) 24 77s. 2 Cassandra Kelly (NZ) 25 29. 3 lammo Launa (PNG) 25 74. 4 Shona Urquhart (Scot) 26 30. 5 Lvn Osmers (NZ) 26 43. 6 Marie Allysamba (Maur) 26 48 HEPTATHLON: HIGH JUMP World Record: 2.09m Games Record: 1.9 3m Group 1: 1 Jane Flemming (AUST) 182m. 2 Catherine Bond (Can) 1 79. 3 Sharon Jaktofsky-Smith (AUST) 1 76. 4 Jocelyn Millar-Cubit (AUST) 1 73. 5 Lvn Osmers (NZ) 1 73. 6 Judy Simpson (Eng) 1 73. 6 Kim Hagger (Eng) 1 73 Group 2:1 Joanne Mulliner (Eng) 1 76m. 2 Joanne Henry (NZ) 1 76. 3 Donna Smellie (Can) 1 70. 4 Cassandra Kelly (NZ) 1.67. 5 Shona Urauhart (Scot) 1 64. 6 Mane Allysamba (Mauritius) 1 52.7 lammo Launa (PNG) 1 .46. HEPTATHLON: SHOT PUT World Record: 22.63m Camts Record: 19.00m 1 Judy Simpson (Eng) 14 89m. 2 Jane Flemming (AUST) 13 76. 3 Joanne Mullmer (Eng) 13 38. 4 Sharon Jaktofsky-Smith (AUST) 13 16. 5 Donna Smellie (Can) 1 3 IS. 6 lammo Launa (PNG) 1 2 25. 7 Catherine Bond (Can) 11 86. 8 Kim Hagger (Eng) 11599 Marie Allysamba (Maur) 1 1 44. 1 0 Shona Urquhart (Scot) 11 12. 11 Joanne Henry (NZ) 1 1 04. 12 Lyn Osmers (NZ) 10 98. 1 3 Jocelyn Millar-Cubit (AUST) 10 94. 14 Cassandra Kelly (NZ) 1066. BADMINTON TEAMS COMPETITION Yttr Km Vmina fHK. b RImmi Stewart (NZ) 15-63-15 1S-12. Mens Stogies Semi-Heats: Darren Hall (Eng) b Kin Ngai Chan (HK) 15-4 15-5. Mike Butler (Can) b Glenn Stewart (NZ) 15-6 10-15 15-2. Mens Smalts: Darren Hall (Eng) b Mike Butler (Can) 15-S1S-8 Mens Pw-Mei: Chi Choi Chan-Siu Kwong Chan (HK) b PHI Home-Kernn Harrison (NZ) 15-6 15-10. Bryan Blanshard- (NZ) 15-4 15-3. Stephen Baddeley-Miles Johnson Stephen Baddeley-Andy Goode 1 S-5 1 o' tKansnara-Micnaei bitten lean) LadNts Santas: Man Wa Chan (HK) b Lvnne Home (NZ) 11-5 11-8. Lames Smalts Semi-Tinats: Fiona Smith (Eng) b Yin Sat Cheng (HK) 11-11 1-1. Spike Julien (Can) b Julie Stitl (NZ) 11-011-0 Lames Smguis: Fiona Smith (Eng) b Spike Julien (Can)7-11 11-1 11-0. Ladles Doubles: Amy Chan-Man Wa Chan (HK) b Torn Whmaker-Jane Clarke (NZ) 1 5-7 1 5-5. Ladies Doubles Semi-finals: Denyse Julien-Johanne Falardeau (Can) b Toni Whmaker-Jane Clarke (NZ) 14-18 15-5 15-7. Gillian Clark-Gillian Gower(Eng) b Yin Sat Cheng-Mei Yin Chui (HK) Ladies Doubits: Gillian Clark-Gilhan Gowers (Eng) b Claire Sharoe-Johanne Falardeau (Can) 15-7 1S-90-0. Mixed Doubles: Chi Choi Chan-Amy Chan (HK) b Phil Home-Ton Whittaker (NZ) 15-7 15-9. Andy Goode-Gillian Gowers (Eng) b Bryan Blanshard-Claire Sharpe (Can) 1 5-1 0 15-9 18-14 15-12. Andy Goode-Gillian Gowers (Eng) b PakKumNg-Mei Yin Chut (HK) 15-7 15-0. BOWLS MENS SINGLES Section A. Round 5: Richard Corsie (Scot) 25 b Philip Urltch (Cook Is) 6. Mark McMahon (HK) 25 b Dick Hunt (W Samoa) 10. John Pnce (Wales) 25 b Ian Dkkison (NZ) 20. Barry Wilson (Norf Is) 25 b Raymond Mascarenhas ( Bots) 1 7. Section A, Round 6: John Price (Wales) 25 b Philio Urlich (Cook Is) 1 2. Ian Dicktson (NZ) 25 b Richard Corsie (Scot) 20. Barry Wilson (Norf Is) 25 b 0ck Hunt (W Samoa) 23. Mark McMahon (HK) 2S' Raymond Mascarenhas (Bots) 1 9 l s: uann ueare uimo a Sreenivasa Pai (India) 8. Michael Smith (Guem) 25 b Tau Tau (PNG) 7. David Corkiil (N Ire) 25 b Rob Parrella (AUST) 20. David Bryant (Eng) 25 b Burn. Gill (Can) 15. Section B. Round 6: Michael Smith (Guernsey) 25 b Sreenivasa Pai (India) 9. Garin Beare (Ztmb) 25 b Tau Tau (PNG) 13. Rob Parrella (AUST) 25 b BurmcGill(Can)12. MENS PAIRS Section A. Round 1 : AUSTRALIA 30 b Paoua New Guinea 10. New Zealand 23 b Zimbabwe 13. Guernsey 2t b Jersey 19. Northern Ireland 29 b Scotland 20. Section A, Round 2: AUSTRALIA 21 b New Zealand 17. Scotland 37 b Papua New Guinea 12. Guernsey 21 b Northern Ireland 18. England 28 b Jersey 25. Section B, Round 1: Hong Kong 35 b Botswana 6. India 29 b Cook Islands 1 1. Wales 24 b Norfolk Isiand 1 1 . Canada 2 1 b Western Samoa 1 9 Canada 27 b Botswana 17. Wales 27 b India 15. Hong Kong 33 b Western Samoa 1 7. WOMENS SINGLES Section A. Round S: Wendy Line (Eng) 25 b Babs Anderson (Bots) 24. Millie Khan (NZ) 25 b Novi Browning (Norf Is) 17. Audrey Hetford (AUST) 25 b Anne Morris CZimb) 21. Rosemary McMahon (HK) 25 b Vaiee Siaosi (W Samoa) 1 8 Section A. Round 6: Millie Khan (NZ) 25 b Sheila Swret (Jersey) 9. Audrey Hefford (AUST) 25 b Vaiee Siaosi (W Samoa) 10. Rosemary McMahon (HK) 25 b Novi Browning (Norf ts) 13. Anne Morris (Zimb) 2S b Babs Anderson (Bots) 22 Section B. Round 3: Geua Tau (PNG) 25 b Senca McCronc (Scot) 13. Janet Ackland (Wales) 25 b Nga Beniamina (Cook Is) 12. Margaret Johnston (N Irei) 25 b Beatrice Mali (Zambia) 1 0. Kay Dodd (Guernsey) 25 bTina Reimer(Can) 15 Section ft. Round 4: Margaret Johnston (N Irei) 25 b Kay Dodd (Guernsey) 1 0. Geua Tau (PNG) 25 b Nga Beniarmna (Cook Is) 6. Mil"N f l i 7 - . VINNKOMBE, VELODROME, VICTORY Aaatralla's Hartia Vlanleonbe alatM tk crowd after his wla la to 1,000a tlM trial MEDAL TABLE G S B Total Australia 20 13 IS 49 India 11 10 7 28 Canada 10 9 8 27 England 5 8 8 21 Walas 4 11 6 NswZaaland .... 14 6 11 Scotland 1 2 1 4 Nauru 12 0 3 Bangladaah 10 1 2 Nigeria 0 3 3 6 Kenya 0 10 1 Zimbabwe 0 10 1 Hong Kong 0 0 2 2 Jersey 0 0 1 1 TOTAL 54 54 54 162 WOMENS PAIRS Section A. Round S: Cook Islands 22 b PNG 19. England 25 b Wales 15. Northern Ireland 27 b Caruda 1 4. AUSTRALIA 14 b Zimbabwe 7. Secoon B. Round 5: Scotland 18 b Guernsey 12. Western Samoa 27 b Norfolk Island 20. New Zealand 32 b Hong Kong 8. BOXING BANTAMWEIGHT Preliminaries: Eddy You nan (AUST) b Wilson Docherty (Scot) on ots. Geronimo Bie (Can) b Danny Masterton (NZ) RSC head blow Round 1. Sabo Mohammed (Nigeria) b Sam Ampiah (Ghana) ko Round 2. Justine Chikwanda (Zambia) b Paul Ireland (N Irel) on pts. Manoi Pingale (India) b Richard Pittman (Cook Is) RSC outclassed Fred Muteweta (Uganda) b Keith Howiett (Eng) on pts. LIGHT WELTERWEIGHT Prelintmaries: Moses James (Nigeria) b Michael Smyth (N Ire) ko Round 1. WELTERWEIGHT PtelrnMnartes: Greg Johnson (Can) b Joe Lowe (N irel) on pts. Moses Kellats (PNG) b Saman Gunaratne (Sri Lanka) RSC Head Blow. LIGHT MIDDLEWEIGHT rreliminaries: Abrar Hussain (Pak) b Setlo Moiela (Les) on pts. Mervyn Penniston (Trinidad) b Steven Mormon (Scot) on pts. Andy Creery (NZ) b Gopal Devang (India) on pts. Raymond Downey (Can) b Garry Large (AUST) disqualified. Oman Kasongo Kenya) b James Webb (N Irel) on pts. MIDDLEWEIGHT Prdimlnartes: Christopher Johnson (Can) b Gregory Ward (AUST) on pts. Ashiao Joseph Laryea (Ghana) b Charles Watthaka (Kenya) on ots. Stephen Wilson (Scot) b Hussain Shah (Pak) on pts. Michael Bell (NZ) b Mtendere Makalamba (Malawi) on ots. Mark Edwards (Eng) b Mukund Killekar (India) by RSC head blow. Round 2. SUPER HEAVYWEIGHT Preliminaries: Sunday Abtodun (Nigeria) b Patrick Passley (Eng) on ots. CYCLING MENS 1000 METRES SPRINT World Record: 10.1 18s Comnaomeaalth Record: 1 0400s net 1 Curtis Harnett fCant 10 700 (Comm record). 2 Gary Neiwand (AUST) 10819. 3 David Soessot (AUST) 10.988. 4 Jon Andrews (NZ) 11.229. S Rkhard Young (Can) 11578. 6 Stewart Brydon (Scot) 11.289. 7 David Dew (AUST) 11.342. 8 Edward Alexander (Scot) 11.378. 9 Maxwell Cbeesman (Trin) 11.463. lORussell Ownsworth (NZ) 11S39. 11 Steven Paulding (Wales) 11589. 12 Anthony Ward (Can) 1 1 .591 . 13 William Rastridc (NO 1 1.724. 14 Peler Boyd (Eng) 12.1 13. 1000 METRES TIME TRIAL World Record: 1 min 024)91 Games Record: 1 Run O&OOOs 1 Martin Vinnkombe (AUST) lmin 05.572 (Comm Games Record). 2 Gary Anderson (NZ) 1:06.196. 3 Jon Andrews (NZ) 1:06.516.4 Anthony Graham (NZ) 1:06530. 5 Dayid Dew (AUST) 1:08099. 6 Anthony Ward (Can) 1:08.184. 7 Adrian Hawkins (Eng) 1:08360. 8 Richard Young (Can) 1:08.665. 9 Steven Paulding (Wales) 1:08878. 10 David Baker (Eng) 1 09541. 1 1 Gordon F riser (Can) 1:10474. 12 MichUe Smith (Cayman Is) l:12.752.13Richard Pascal (Cayman Is) 1 : 1 4.61 6. WOMENS 1000 METRES SPRINT Work! Record: 1 1.383s Round 1 Heat 1: 1 Tania Duff (NZ) 13.190s. 2 Kelly Anne Erdman (Can). Heat 2: 1 Susan GcMer (NZ) 13340. 2 Alison Sydor (Can). Heat S: 1 Louise lones (Wales) 12.680. 2 Samantha Deutscher (Can). Heat 4: 1 Julie Speight (AUST) 1 3 440. 2 Roberta Rushworth (Eng). 3 Jacqueline Harris (Eng). ninUiilliiii Round 1 Heat 1: 1 Roberta Rushworth (Eng) 13550s. 2 Kelly Anne Erdman (Can). Heat 2: 1 Jacgueline Harris (Eng) 13.300. 2 Samantha Deutscher (Can).3 Alison Sydor (Can). Heat 3: 1 Samanthi Deutscher (Can) 13.670. 2 AJison Syoor(Can) 3 Kelly Anne Erdman (Can). GYMNASTICS WOMENS INDIVIDUAL ALL-ROUND FINAL 1 Lori Strong (Can) 38.912 pts. 2 Monique Allen (Aust) 38.687. 3 Kylie Shadbott (Aust) 38499. 4 Larissa Lowing (Can) 38562. 5 Nicola Jenkins (NZ) 37 711. 6 Lorna Mainwaring (Eng) 37 699. 7 Louise Redding (Eng) 37.662. 8 Michelle Teller (Aust) 37.499. 9 Stella Umeh (Can) 37.474. lOCarmel O'LougNin (N2) 36.362. 11 So. Lo China Alice (HK) 34562. 12 Elena Vavianou (Cyprus) 34.323. 13 Kirsty Strong (NZ) 34.249. Kwong. Met Fong May (HK) 33 087. 1 8 Samantha Taylor (N Irel) 32 775. 1 9 Barbara Barclay (N Irel) 32.687. 20 Poon. Wai Yin Mickey (HK) 30.537. 21 Helen Richards (Wales) 26487. 22 Rachel Breeze (Wales) 24.824. 23 Katherine Bennion (Wales) 17.099. SHOOTING AIR RIFLE: INDIVIDUAL I Guv Lorion (Can) S83. 2 Christopher Hector (Eng) 578. 3 Mart Klebp (Can) 577. 4 Soma Dutta (India) 576. 5 Alison Hittmann (AUST) S75. 6 Robert Smith (Eng) 573. 7 Diana Preston (NZ) 572. 8 Robert Law (Scot) 571. 9 Melanie Oavden (Jersey) 571. 10 Alister Allan (Scot) 570. I I Edward Adlam (NZ) 570. 12 Wolfgang Jobst (AUST) 568. 13 Ian Donaldson (Guernsey) 563. 14 Stewart Watterson (Isle of Man) S60. (Bangladesh) S52. IB GM Haider (Bangladesh) 550. 19 Chandrika Manawadu (Sri Lanka) 541. 20 Badrawathie Kodituwakku (Sri Lanka) 520. 21 Timothy Seeto (PNG) 481. FREE PISTOL: rNOrVNHIAL CunmiuiimaHli Cwmi Record: S53 1 Phillip Adams (AUST) S54 Comm Games Record. 2 Bengt Sandstrom (AUST) 549. 3 Gilbert U (HK) 549. 4 Paul Leathertlale (Eng) 546. 5 David Lowe (Eng) 544. 6 Gregory Yelavich (NZ) 543. 7 Brian Read (NZ) 543. 8 Stanley Wills (Can) S43. 9 John Rochon (Can) 537. 10 Ateequr Rahman (Bangladesh) S34. 11 Derek Mcintosh (Scot) 531. 12 Kar-Fai Ho (HK) 530. 12 Ian Redmond (Zimbabwe) 530. 14 Robbie Williamson (N Ire) 529. 15 William Thomson (Scot) 528. 16 Baliit Singh (India) S27. 17 Noel Duquemin (Guernsey) 525 18 Derek Bernard Uersev) 524. 19 Ram Lai (India) S22. 19 Abdus Sattar (Bangladesh) 522. 21 Richard Pirouet (Jersey) 508. SWIMMING MENS 100 METRES FREESTYLE World Record: 48 42s Games Record: SO 81s Heat 1: 1 Warwick Vele (PNG) 57 36s. 2 James Smith (Zambia) 57 92. 3 Simon Dowdnev (Guern) 58 81 . 4 Alan Lopez (Gib) 59 88. Heat 2: 1 Michaelides Stavros (Cyprus) 54 23. 2 Geri Mewett (Bermuda) 54 26. 3 Musa Bakare (Nigeria) 56 07. 4 Francis Cassaglia (Gib) 57 23. 5 Feline Sialis (PNG) 57 37. 6 Ian Martinez (Gib) 57 91.7 MD Shamsul Islam (Bangla) 1 01 76. Heat 3: 1 Gary Lord (AUST) SI 61. 2 John Steel (NZ) 51 68. 3 Stephane Hebert (Can) 52 11. 4 Byron Reid (NZ) 52 64. 5 Michael Wright (HKG) 52 97. 6 Campbell McNeil (Scot) 54 16. 7 Ian Ravnor (Bermuda) 54 SI. 8 Kennedy Brooks (Nigeria) 55 46. Heat 4: 1 Michael Fibbers (Eng) 51 23. 2 Steven Dronsfield (Eng) 51 98. 3 Austyn Shortman (Eng). 52 09. 4 Steven VanderMeulen (Can) 52 20. 5 Sean McQuaid (Scot) 53 51. 6 Arthur Li (HKG) 54 02. 7 Craig Morbey (Bermuda) 54 47. 8 Simon Kneebone (Guern) 56 84. Heat 5: 1 Andrew Baildon (AUST) SO 65 (Comm Games Record). 2 Christopher Fydler (AUST) 51 34. 3 Marcel Gery (Can) 51 54. 4 Mark Weldon (NZ) 52 46. 5 David Jones (Wales) 53 09. 6 William Johnston (N Ire) 53 25. 7 David Picken (Isle of Man) 53 89. 8 Tat Cheung Wu (HKG) S5 38 Final: 1 Andrew Baildon (AUST) 49 80s (Comm Games Record). 2 Christopher Fydler (AUST) 50 49. 3 Michael Fibbers (Eng) 50 76. 4 Marcel Gery (Can) 50 82. 5 John Steel (NZ) 51 17. 6 Gary Lord (AUST) 51 37. 7 Austvn Shortman (Eng) 51 72. 8 Steven Dronsfield (Eng) 52 26. MENS 200 METRES BACKSTROKE World Record: 1 rnki 58 1 4s Games Record: 2mki 02 55s Heat 1: 1 Gary Anderson (Can) Zmin 03 48s. 2 Richard Gheel (N Ire) 2 06 99. 3 Timothy Bowen (NZ) 2 08 76. 4 David Urn (Sing) 211 40.5 Simon Dowdney (Guern) 2 1 9 5 1 . Heat 2: 1 Paul Kingsman (NZ) 2 03 06. 2 Grant Robins (Eng) 2 04 50. 3 Ian Rosser (Wales) 2 06 00. 4 Rob Woodhouse (AUST) 2 07 14.5 Jonathan Kerr (Scot) 2 09 93. 6 Wilson Choy (HKG) 2 1 4 78. Heat 3: 1 Gary Binfiek) (Eng) 2 03 20. 2 Kevin Draxinger (Can) 2 04 34. 3 Peter Doig (NZ) 2 06 35. 4 Matthew O'Connor (Eng) 2 06 45. 5 Brent Harding (AUST) 2 08 34. 6 Michael Peyrebrune (Scot) 2 1067. Final: 1 Gary Attderson (Can)2mfn01 69s (Comm Games Record). 2 Paul Kingsman (NZ) 2 01 86. 3 Kevin Draxinger (Can) 2 02 02. 4 Gary Binfiek! Matthew O'Connor (Eng) 2 05 66. 7 tan Rosser (Wal) 2 06 26. 8 Peter Doig (NZ) 2 08 33. WOMENS 100 METRES BACKSTROKE World Record: 1 min 00 S9s Games Record: 1 mm 03 48s Heat 1: 1 Anna Simdc (NZ) lmin 0389s. 2 Katharine Read (Eng) 1 04 45. 3 Lori Melien (Can) ' 1 04 92. 4 Helen Slatter (Eng) 1 06 1 7. 5 Moniaue Rodahl (NZ) 1 06 18. 6 Leah Broderick (AUST) 1 : 06 29. 7 Michelle Tomlin (Guern) 1 1 0 35. Heat 2: 1 Nicole Livingstone (AUST) 1 03 69. 2 Johanna Griggs (AUST) 1 04 58. 3 Joanne Deakins . (Eng) 1 04 67. 4 Anne Barnes (Can) 1 04 98. 5 Sharon Musson (NZ) 1 05 60. 6 Jill Ewing (Scot) 1 06 75. 7 Alison Sheppard (Scot) 1 07 25. 8 Joanne Evans (Wales)l 0921. Final: 1 Nicole Livingstone (AUST) lmin 02 46s (Comm Games Record). 2 Anna Simdc (NZ) 1 02 55. 3 Johanna Griggs (AUST) 1 03 69. 4 Joanne . Deakins (Eng) 1 04 13. 5 Lori Melien (Can) 1 04 48. 6 Katharine Read (Eng) 1 04 59. 7 Anne Barnes (Can) 1 04 74. 8 Sharon Musson (NZ) 1 05 26. WOMENS 400 METRES FREESTYLE World Record: 4mm 03 8Ss Games Racord:4mm 07 65s Heat 1: 1 Hayley Lewis (AUST) 4min 12 22s. 2 Phillipoa Langrell (NZ) 4 1883. 3 Elizabeth Arnold (Eng) 4 22 64. 4 Jennifer Goldsmith (Can) 4 23 42. 5 Deborah Jones (Wales) 4 29 58. 6 Leigh wjmenoro trmjj (NZ) 4 20 56. 4 Joanna Coull (Eng) 4 25 46. 5 Kimberley Dutton (PNG) 4 52 24. Heat 3: 1 Janelle Elford (AUST) 4 16 22. 2 Karen Mellor (Eng) 4 18 64. 3 Ruth Gilfillan (Scot) 4 20 85. 4 Joanne Currah (Can) 4 22 20. 5 Marion Madine(Nlre)43507. Final: 1 Hayley Lewis (AUST) 4min 08 89. 2 Julie McDonald (AUST) 4 09 72. 3 Janelle Elford (Scot) 4 19 34. 7 Karen Mellor (Eng) 4 19 81. 8 Michelle Sallee (Can) 4 20 07. WOMENS 4 X 100 METRES FREESTYLE World Record: 3mtn 40 57s Games Record: 3mm 48 45s Fhtah 1 AUSTRALIA 3min 46 85s (Comm Games necorgi. New Zeal 35717. SYNCH OfitSED SWIMMING SOLO EVENT FINAL 1 Svtvie Frechette (Can) 196680 ots. 2 Kerry Shaddock (Eng) 1 84.790. 3 Semon Ronton (AUST) 173320. 4 Mandy Zukerman (NZ) 157.030. WEIGHTLIFTING 7 Ska CLASS SNATCH World Record: 170-Oko 1 Ricky Chaplin (Wales) 1375. 2 Kamadhar Mondal (India) 135 0. 3 Karl Jones (Wales) 135 0. : 4 RonakJ Laycock (AUST) 1325. 5 Marco Lover -(Can) 1 30 0. 6 Benoit Gagne (Can) 1 30 0. 7 Philip ! Ochieng (Kenya) 1 100. 8 Bob Siape (PNG) 1075. : 9 Roger Token (PNG) 100.0. 10 Toetu Mika (W Samoa) 90.0. 75kg CLASS JERK 1 Ronald Laycock (AUST) 1775. 2 Kamadhar : Mondal (India) 170.0. 3 Damian Brown (AUST) i 1675. 4 Benoit Gagne(Can) 1625. 5 Marco Loyer (Can) 160 0. 6 Karl Jones (Wales) 155 0. 7 Roger . Token (PNG) 1375. 8 Bob Siape (PNG) 135 0. : 9Ptlio Ochieng (Kenya) 1300. 10 Toetu Mika (W Samoa) 1 20.0. 1 1 Paul Hoffman (Swazi) 1 1 75. 7Ska TOTAL UFT 1 Ronald Laycock (AUST) 3100. 2 Kamadhar ; wionoai iinouj 4 eenoii oagne tianj zz. 4 Marco Lover (Can) 2900. S Karl Jones (Wales) 290.0. 6 Bob Siape (PNG) 2425. 7 Philio Ochieng : (Kenya) 2400. 8 Roger Token (PNG) 237 ' 9 Toetu Mika (W Samoa) 210 0. 10 Paul Hoffman (Swaziland) 2025. II Damian Brown (AUST) ib.b. 14 Hicxy utaotin iwaiesj lis. ISkp CLASS SNATCH World Record: lSSAtcg Games Record: IbOJXta 1 David Morgan (Wales) 155 0. 2 Muyiwa ' Odusanya (Nigeria) 1 S2S. 3 Svhrain Leblanc (Can) 145 0. 4 Allister Nalder (NZ) 140.0. 5 Andrew ' Callard (Eng) 1 375. 6 Alain Blkxjeau (Can) 1 35 0. 7 Soronamuthu Karupaswamv (India) 1325. 8 John McEwan (Scot) 1 25 0. 9 Michael Foo-Chong ; (NZ) 1225. 10 David Teiko (PNG) 1075. 82.5kg CLASS JERK I David Morgan (Wales) 1925. 2 Soronamuthu t Karupaswamv (India) 1825. 3 Muyiwa Odusanya (Nigeria) 180.0. 4 Phillip Christou (AUST) 180.0. 1 5 Andrew Callard (Eng) 180.0. 6 Alain Btlodeau (Can) 177.5. 7 Allister Nalder (NZ) 167.5. SSytvain Leblanc (Can) 160 0. 9 Michael Foo- -Chong (NZ) 160 0. 10 John McEwan (Scot) 150 0. II David Teiko (PNG) 1475. 12 Adsulum Shabangu (Swaziland) 1 25 0. 825ka TOTAL UFT 1 David Morgan (Wales) 347.5. 2 Muyiwa ' Odusanya (Nigeria) 3325. 3 Andrew Callard ; Nalder (NZ) 3075. 7 Sytvain Leblanc (Can) 3050. . 8 Michael Foo-Chong (NZ) 2825. 9 John McEwan ' (Scot) 275.0. 10 David Teiko (PNG) 255.0. 11 Adsulum Shabangu (Swaziland) 215.0. 12 Phillip ; Christou (AUST) 180.0. Parella looks for miracle AUSTRALIA'S champion singles : bowler Rob Parrella knows he needs i . a miracle to stay in contention for a gold medal after Northern Ireland's;: David Corkiil ended bis unbeaten! ' run yesterday. But the Australian women's singles t player, Audrey Hefford, stayed in the I'; hunt for gold with wins against Zimbabwe and Western Samoa to give her five victories from sixc; matches. ' Parrella, a Brisbane taxi driver, a plays England's world championl-S David Bryant on Monday in the lastS match of his eight-nation sections? knowing that he has to win by anl almost impossible margin for a . chance in the gold play-off. f . Parrella, 45, squandered a 14-1 :i lead against Corkiil and finally went ': down 25-20. He seemed unhappy in the gusting winds and also blamed ? organisers for over-watering the o greens in the blistering heat 82 THE SUN-HERALD, January 28, 1990

Get access to Newspapers.com

  • The largest online newspaper archive
  • 19,500+ newspapers from the 1700s–2000s
  • Millions of additional pages added every month

Publisher Extra Newspapers

  • Exclusive licensed content from premium publishers like the The Sydney Morning Herald
  • Archives through last month
  • Continually updated

Try it free